**Aprašymas: Diskusija apie smegenų sveikatą, ilgaamžiškumą ir pažintines funkcijas**
Šioje diskusijoje, kuri vyksta parodos „Didžiausios gyvenimo atostogos“ kontekste, medikas ir ilgaamžiškumo entuziastas dr. Ignas Klėjus kartu su Vilniaus universiteto docente ir neuropsichologe Ramune Dirvanskiene aptaria smegenų sveikatą, su senėjimu susijusius kognityvinius pokyčius ir veiksnius, darančius įtaką mūsų pažintinėms funkcijoms. Pagrindinis dėmesys skiriamas tam, kaip sveika mąstymo darbui ar psichikos sveikatai reikšminga yra gerai subalansuota ir stimuliuojanti kasdienė veikla.
Diskusijos pradžioje kalbama apie fizinės ir pažintinės sveikatos sąsają. Nors šiuolaikinis požiūris į ilgaamžiškumą neretai akcentuoja fizinio kūno sveikatą, dažnai nuvertinamas smegenų funkcijų vaidmuo. Neuropsichologė aiškina, kaip skirtingose smegenų srityse vykstančios funkcijos – dėmesys, atmintis, kalbiniai ar vaizdiniai gebėjimai – sąveikauja bei kaip jų sutrikimai gali būti klaidingai suvokiami kaip atminties blogėjimas.
Taip pat gilinamasi į klausos bei psichosocialinės veiklos reikšmę. Ramunė Dirvanskienė atkreipia dėmesį į tai, jog klausos sutrikimai vyresniame amžiuje, pasireiškiantys socializacijos trūkumu ir nuolatine izoliacija, yra vienas didžiausių demencijos rizikos veiksnių. Ji pabrėžia socialinių ryšių svarbą – vienatvė, kaip prilyginama rūkymui, turi tiesioginį poveikį smegenų sveikatai.
Diskusijoje aptariami ir praktiniai patarimai, kaip išlaikyti smegenų sveikatą: kuo įvairesnė kasdienė veikla, užsienio kalbų mokymasis ir naujų įgūdžių įsisavinimas. Specialistė akcentuoja fizinio aktyvumo naudą – judėjimas ir įvairialypė fizinė veikla yra vienos iš efektyviausių priemonių neuronų augimo stimuliacijai. Ji taip pat kritikuoja kai kuriuos paplitusius mitus, tokius kaip kryžiažodžių sprendimo naudą ar mažų alkoholio dozių įtaką sveikatai.
Ši diskusija yra naudingas įvadas į smegenų sveikatos palaikymo principus, kurie padeda kokybiškesniam senėjimui ir ilgesniam gyvenimui aktyvioje būsenoje.
Rodikliai
- Prenumeratorių skaičius: 10000
- Peržiūrų skaičius: 49066
- Patiktukų skaičius: 11
- Įkėlimo data: 2024-11-27
- Duomenys atnaujinti: 2024-12-27
Info: Dr. Ramunė Dirvanskienė: turime įvairių patogumų, bet reikėtų įdėti daugiau pastangų į stimuliacijas
|